BLOG

Bułgaria piękne miejsca – cz 2

12/06/2021

Perperikon to starożytne miasto z kilkoma starożytnymi budynkami, które zostały wydobyte dość niedawno bo od roku 2000. Znajduje się w południowej części kraju.

Perperikon (lub Perpericon) to kompleks archeologiczny w południowej Bułgarii, czasami nazywany „europejskim Machu Picchu”. Kompleks znajduje się we wschodnich Rodopach, około 15-20 km na północny wschód od miasta Kardzhali. Jest to starożytne trackie miasto, które stoi na skalistym wzgórzu na wysokości 470 metrów. U podnóża wzgórza znajduje się wieś Gorna krepost, a obok niej płynie złotonośna rzeka Perpereshka. Obszar ten został zasiedlony już w starożytności, gdyż dolina rzeki stwarzała dobre warunki do życia miejscowym plemionom. Dlatego w całej dolinie znajdują się różne stanowiska archeologiczne z różnych epok, które tworzą kompleks, a Perperikon jest jego centrum.

Pierwsze ślady działalności człowieka na tym terenie pochodzą z 5000 lat p.n.e. Jednak archeologów interesuje głównie nowsza cywilizacja (1500 pne), która dała nam unikalny przykład ogromnego trackiego miasta na Bałkanach. To właśnie to miasto – o złożonej i kompletnej strukturze z budynkami, ulicami, placami i wodociągiem – bywa nazywane „europejskim Machu Picchu” lub „Kamiennymi Pompejami”.

Miejsce to było ośrodkiem działalności religijnej już w V wieku p.n.e., ze świętymi rytuałami odprawianymi z winem i ogniem w imię boga Dionizego. Dlatego niektórzy uważają, że to tutaj znajdowała się długo poszukiwana świątynia Dionizego w Rodopach. Istnieją również różne badania archeologiczne, które wspierają tę hipotezę.

Stopniowo struktury skalne zostały rozbudowane, aby stać się całym miastem, które miało mury obronne, pałace, dzielnice mieszkalne, szkoły itp. Uważa się, że trackie plemię Bessie miało tu swoją królewską rezydencję, zanim przybyli Rzymianie około V wieku naszej ery. Nawrócili miejscowe plemiona na chrześcijaństwo, a Perperikon stał się episkopalnym centrum regionu. W średniowieczu miejsce to kwitło również jako centrum administracyjne pod nazwą Ahridos, aż do XIV wieku, kiedy twierdza została zdobyta i zburzona przez wojska osmańskie przybywające z Azji. Imperium Osmańskie pozostało na terytorium Bułgarii przez prawie pięć wieków, więc starożytne miasto popadło w zapomnienie.

W Perpirikon archeolodzy wykazali szczególne zainteresowanie imponującym okrągłym ołtarzem wykutym wprost ze skały. Ołtarz o średnicy 6 stóp (prawie 2 metry) jest miejscem, w którym, jak się uważa, Trakowie praktykowali różne rytuały ognia, takie jak taniec na rozżarzonych węglach (tradycja znana w Bułgarii jako nestinarstvo). Kiedy pogańscy Trakowie zostali ostatecznie schrystianizowani (około 500 rne), w miejscu, w którym znajdował się starożytny ołtarz, wzniesiono małą ambonę kościelną.

Świątynia ma formę jednonawowej bazyliki o długości około 16,5 m, bogato zdobionej rzeźbionymi w kamieniu ornamentami i prawie nietkniętej przez czas. Ta forma była najbardziej typowa dla świątyni religijnej we wczesnych latach chrześcijaństwa. Na skale wyraźnie widać orła z szeroko rozpostartymi skrzydłami. Archeolodzy odkryli również pięć inskrypcji w języku greckim i choć nie ma pewnego wyjaśnienia ich znaczenia, uważa się, że są to pisma liturgiczne.

Perperikon jest bardzo łatwo dostępny drogą asfaltową – ze wsi Stremtsi (na północ od Kardzhali) lub ze wsi Shiroko Pole (na wschód od Kardzhali) – która jest dobrze utrzymana i prowadzi do podnóża wzgórza, gdzie znajduje się parking los. Stamtąd jest już 30 minut spacerem na szczyt wzgórza, na którym znajduje się kompleks archeologiczny. Ze wsi Bolyartsi prowadzi również oznakowany szlak pieszy. Obowiązuje symboliczna opłata za wstęp, ze zniżką dla studentów i seniorów.

Podobne artykuły

Zobacz nasze kompleksy wakacyjne na wynajem w Bułgarii

Komfortowe apartamenty i nieruchomości w Bułgarii,  znajdujące się w świetnej lokalizacji oraz wyposażone w dodatkowe atrakcje (widok na morze, basen, pole golfowe) sprawią, że na pewno wakacje będą udane!

poprzednie zdjęcie
następne zdjęcie
Sprawdź wszystkie nasze kompleksy