Bułgaria samochodem

Czas podróży & koszty

W zależności od tego skąd zaczynasz podróż, trasy, docelowej miejscowości i prędkości jazdy droga z Polski do zachodniej części Bułgarii zajmie Ci od 18 do 24 godzin.
Koszty twojego dojazdu w dwie strony wraz ze wszystkimi opłatami powinny zamknąć się w kwocie
1500-1800 zł

Jaką trasę wybrać?

Długość podróży w znacznej mierze zależy od miasta, w którym mieszkasz. Jeżeli startujesz z południowej części Polski – masz dużo łatwiejsze zadanie. Mieszkańcy Pomorza i Centrum muszą doliczyć dodatkowe kilka godzin jazdy. Dwie najpopularniejsze trasy do Bułgarii wiodą przez Słowację i Węgry, a następnie przez Rumunię lub Serbię. Aby uniknąć niepotrzebnych opłat drogowych za winiety, omiń Czechy, przejeżdżając na Słowację od polskiej strony

Słowacja-Węgry-Rumunia-Bułgaria

Po przekroczeniu granicy polsko-słowackiej musisz kierować się na Poprad, a następnie na Koszyce i Milhostu. Na Węgrzech przejedziesz przez Miszkolc, Debreczyn i Berettyoujfalu, a w Rumunii nawigacja poprowadzi Cię przez Oradeę, Turdę, Sybin, Pitesti, Giurgiu, aż do przejścia granicznego w Ruse, wiodącego przez płatny most. Stamtąd możesz kierować się do Razgrad i Szumen do Warny lub przez Razgrad, Szumen, Kamchia i Ajtos do Burgas. Z tych miejscowości z łatwością dostaniesz się do mniejszych, ale bardzo popularnych wśród polskich turystów kurortów leżących nad Morzem Czarnym – Słonecznego Brzegu, Sw Włas  i innych nadmorskich miejscowości.
Jadąć przez Rumunie możesz wybrać najpiękniejszą drogę Europy! Trasę Tansfogarska!

Słowacja-Węgry-Serbia-Bułgaria

​Trasa przez Serbię jest znacznie szybsza, prostsza i wygodniejsza – prawie 70% to autostrady. Jak się na nią dostać? Do miejscowości Miszkolc droga z Polski jest taka sama, jak w wariancie przez Rumunię. Następnie nawigacja pokieruje Cię przez obwodnicę Budapesztu, Kecskemet aż do przejścia granicznego w Horgos. W Serbii przejedziesz przez największe miejscowości, takie jak Nowy Sad, Belgrad i Nisz. Jeśli planujesz nocleg, śmiało możesz wybrać jedno z tych miast – są one nie tylko stosunkowo tanie, ale również niezwykle urokliwe. Aby dostać się do Bułgarii, musisz kierować się na Okręg Pirocki, Dimitrovgrad i Kołtinę, a następnie przejechać do Sofii. Stamtąd możesz udać się przez  przez Płowdiw do Burgas i potem do Słonecznego Bzegu lub pobliskich miejscowości, gdzie znajdziesz słoneczną, piaszczystą plażę i ciepłe morze.

Winiety

​Zarówno w Bułgarii, jak i we wszystkich krajach, przez które musisz przejechać w drodze do niej, pobierane są opłaty drogowe. Aby bez problemu się po nich poruszać, wykup winiety potwierdzające uiszczenie opłaty za przejazd – za ich brak możesz dostać wysoki mandat. Oto ceny winiet obowiązujące w latach ubiegłych.

–Słowacja – cena winiety 10-dniowej wynosi 10 Euro (ok. 43 zł), a 30-dniowej 14 Euro (ok. 60 zł), opłaty pobierane są przez system elektroniczny;
–Węgry – cena winiety 10-dniowej wynosi 3500 forintów (ok. 48 zł), a 30-dniowej 4780 forintów (ok. 66 zł), potwierdzenie w formie wydruku elektronicznego należy zachować przez 2 lata do ewentualnej kontroli;
–Rumunia – cena winiety 7-dniowej wynosi 3 Euro (ok. 13 zł), a 30-dniowej 7 Euro (ok. 30 zł), opłaty pobierane są w formie elektronicznej;
–Serbia – cena winiety zależna jest od przebytej odległości – średnio wynosi około 15 złotych za 100 kilometrów, opłat dokonuje się na zjeździe z drogi płatnej, dlatego warto mieć przy sobie euro lub dinary;
–Bułgaria – cena winiety weekendowej wynosi 10 BGN (ok. 50 zł), 10-dniowej 15 BGN (75 zł), 30-dniowej 30 BGN (150 zł), system pobierania opłat jest elektroniczny.

Winiety najlepiej kupić w danym kraju na granicy lub na stacji benzynowej – w Polsce ich ceny są znacznie wyższe.

Ceny paliw

​W Bułgarii i wszystkich mijanych krajach bez problemu zatankujesz każde paliwo. Szczególnie popularny jest gaz, który znajdziesz praktycznie wszędzie. Na największych stacjach benzynowych zapłacisz gotówką lub kartą kredytową. Oto średnie ceny paliw (na dzień 25.03.2019 r.) w poszczególnych państwach:
–Słowacja: LPG –2,44 zł; benzyna bezołowiowa – 5,57 zł; olej napędowy – 5,10 zł;
–Węgry: LPG – 2,79 zł; benzyna bezołowiowa – 4,93 zł; olej napędowy – 5,35 zł;
–Serbia: LPG – 2,74 zł; benzyna bezołowiowa – 5,57 zł; olej napędowy – 5,10 zł;
–Rumunia: LPG – 1,89 zł; benzyna bezołowiowa – 4,59 zł; olej napędowy – 4,93 zł;
–Bułgaria: LPG – 2,25 zł; benzyna bezołowiowa – 4,59 zł; olej napędowy – 5,02 zł.

Najważniejsze przepisy

​Przepisy drogowe w Bułgarii nie różnią się za bardzo od tych w Polsce. Podobnie jak u nas, jest tam sporo radarów – zarówno stacjonarnych, jak i mobilnych – dlatego szczególnie pamiętaj o przestrzeganiu ustalonych ograniczeń prędkości: 130 km/h na autostradach, 50 km/h na drogach w terenie zabudowanym i 90 km/h poza nim.
Według przepisów rozmowa telefoniczna kierowcy podczas prowadzenia auta może odbywać się jedynie przez zestaw głośnomówiący, zapięte pasy dotyczą wszystkich osób znajdujących się w kabinie, a nakaz jazdy z włączonymi światłami mijania obowiązuje w okresie od 1 listopada do 31 marca, w nocy i w warunkach ograniczonej widoczności. Dopuszczalny limit alkoholu we krwi u osoby prowadzącej pojazd to 0,5 promila.

Potrzebne dokumenty

​Mimo że Bułgaria, Rumunia i Serbia nie są w strefie Schengen, aby do nich wjechać, nie potrzebujesz specjalnych wiz – wystarczy jedynie dowód osobisty lub paszport. Jeśli chodzi o dokumenty związane z samochodem, musisz pamiętać o swoim prawie jazdy, dowodzie rejestracyjnym pojazdu z aktualnym przeglądem technicznym, kwitkiem ubezpieczenia OC oraz przetłumaczonym i potwierdzonym notarialnie piśmie o użyczeniu auta w przypadku, gdy należy on do osoby, której nie ma na pokładzie samochodu. Posiadanie wszystkich niezbędnych dokumentów jest bardzo ważne, ponieważ ich ewentualny brak może oznaczać zakończenie podróży na którymś z przejść granicznych.

Obowiązkowe wyposażenie

​Zgodnie z konwencją wiedeńską o ruchu drogowym, jadąc samochodem do innych państw, obowiązuje Cię jego wyposażenie wymagane w kraju, w którym pojazd został zarejestrowany. Warto jednak wiedzieć, że posiadanie w pojeździe trójkąta bezpieczeństwa, apteczki, gaśnicy i kamizelki odblaskowej jest w Bułgarii obowiązkowe i często kontrolowane. Zdarza się, że tamtejsza drogówka próbuje, wbrew konwencji, wystawić mandat za braki w wyposażeniu, które w Polsce nie jest konieczne.

Kilka cennych wskazówek

​Przejeżdżając przez Serbię, czyli kraj spoza Unii Europejskiej, musisz pamiętać o wyższych opłatach za połączenia telefoniczne i internetowe oraz SMS – niewyłączenie transmisji danych w telefonie skutkuje horrendalnie wysokim rachunkiem. Upewnij się również, że Twoje karty płatnicze bez problemu działają w kraju, do którego jedziesz. Niektóre banki mają zapisane w regulaminie, że transakcje i wypłaty z bankomatów mogą być wykonywane jedynie na terenie państw należących do Unii Europejskiej.
Musisz też wiedzieć, że infrastruktura znacznie różni się od polskich standardów. Nawet na odcinkach płatnych autostrad na próżno szukać toalety, sklepu czy choćby stolika i ławki, przy których można odpocząć i zjeść spokojnie posiłek.
Pamiętaj o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego, EKUZ nie działa w krajach poza UE jakim jest Serbia!

Ubezpieczenie turystyczne

​Pamiętaj o zakupie ubezpieczenia turystycznego które oprócz ochrony dla Ciebie i twojej rodziny w zakresie leczenia i zdrowia, możesz wykupić poszerzając o assistance twojego pojazdu!
Najlepszą opcje ubezpieczenia na terenie Bułgarii opisaliśmy pod tym linkiem:

Przygotuj swoje auto

​Nawet tak długa podróż, jak z Polski do Bułgarii, może być wygodna i bezproblemowa. Dzięki naszym wskazówkom łatwiej zaplanujesz każdy szczegół trasy. Przed wyruszeniem nie zapomnij o odpowiednim przygotowaniu swojego auta. Najlepiej udaj się na specjalistyczny przegląd do stacji kontroli pojazdów, który wykryje wszelkie nieprawidłowości i usterki.
Pamiętaj też o uzupełnieniu wszystkich płynów eksploatacyjnych, wymianie zużytych wycieraczek i żarówek oraz sprawdzeniu ciśnienia w oponach.

ŻYCZYMY SZEROKIEJ DROGI! I ZAPRASZAMY DO REZERWACJI NASZYCH APARTAMENTÓW!
JESTEŚMY DO TWOJEJ DYSPOZYCJI OD ETAPU REZERWACJI PRZEZ PODRÓŻ POBYT AŻ DO TWOJEGO POWROTU!