BLOG

Sveti Vlas, luksus elegancja i piękno Bułgarskiej Riwiery Bułgaria Okiem Tubylca

09/03/2021

Tylko 5 km na północ od największego bułgarskiego kurortu nad Morzem Czarnym – Słonecznego Brzegu, znajduje się Sveti Vlas . W Sveti Vlas koncentrują się wszystkie udogodnienia oraz luksus i piękno potrzebne do niesamowitych wakacji nad morzem.

Sveti Vlas jest często nazywany Nową Perłą bułgarskiego wybrzeża Morza Czarnego. W ostatnich dwóch dekadach kurort radykalnie zmienił swój wygląd, głównie pod względem infrastruktury, ale wciąż udało mu się zachować urok małej nadmorskiej miejscowości. Od 2006 roku Sveti Vlas oficjalnie uzyskał status miasta. Tylko około 9-10 km na południe od Sveti Vlas znajduje się piękne historyczne miasto Nesebyr, a 40 km na południe to regionalne miasto Burgas . Sveti Vlas znajduje się w północnej części zatoki, w pobliżu której znajduje się Słoneczny Brzeg i urokliwa miejscowość Elenite. Tutejszy obszar naturalny to wyjątkowe połączenie słońca, łagodnego klimatu, piasku, wody morskiej i górskich zbocza Sveti Vlas znajduje się dokładnie tam, gdzie południowe stoki Starej Płaniny docierają do słonych wód Morza Czarnego. Historia tej miejscowości sięga II wieku, kiedy to nasi traccy przodkowie założyli osadę na terenie dzisiejszego kurortu. Pierwotna nazwa miejscowości brzmiała Larisa i dopiero w XIV wieku została nazwana na cześć patrona kupców i hodowców, Sveti Vlas – Jest świętym czczonym zarówno przez prawosławny, jak i Kościół katolicki.

 

 

Mieścił się tu także klasztor o tej nazwie, który został podpalony przez liczne najazdy piratów. Kilka klasztorów, w liczbie około 4, rozmieszczonych wokół wsi, było powodem, dla którego Turcy nazwali go klasztorem Kyuchyuk za panowania osmańskiego. Po wyzwoleniu – w 1886 roku wieś została oficjalnie nazwana Sveti Vlas. Dziś jest uważany za jedną z najstarszych osad w gminie Nesebyr. W 1963 roku miejscowość została uznana za klimatyczny kurort nadmorski. Niesamowita symbioza gór i morza warunkuje niezwykle dobry klimat, sprzyjający leczeniu chorób płuc i kości. Plaże są 3 o łącznej długości 1,5 km. Najdłuższa to plaża centralna. Nieco na południe od niej znajduje się mała plaża „Camping”, a trzecia w pobliżu jachtu – marina „Marina”. Została otwarta w 2007 roku i jest znana jako największa marina w Bułgarii. Ma pojemność 300 jachtów. Na terenie kompleksu od pięciu lat odbywają się międzynarodowe regaty żeglarskie.

Rywalizacja z luksusowymi łodziami odbywa się na wodach Zatoki Nesebyr 18, 19 i 20 lipca. Gospodarzem zawodów jest Miejski Klub Morski „Nessebar 2000”. Do 2007 roku regaty „Svet Vlas” odbywają się pod nazwą „Victory”. Nowoczesna marina oferuje wszystko, co jest potrzebne zapalonym miłośnikom jachtów, aby mogli przeżyć niezapomniane letnie wakacje. Tutaj możesz wypożyczyć, a nawet kupić jacht, w każdej chwili możesz liczyć na fachową pomoc specjalistów.

Sveti Vlas, dzięki swemu urokowi stale się rozwija i jest chętnie wybieranym miejscem na wakacje lub zakup własnego apartamentu.

Zobacz nasze kompleksy wakacyjne na wynajem w Bułgarii

Komfortowe apartamenty i nieruchomości w Bułgarii,  znajdujące się w świetnej lokalizacji oraz wyposażone w dodatkowe atrakcje (widok na morze, basen, pole golfowe) sprawią, że na pewno wakacje będą udane!

poprzednie zdjęcie
następne zdjęcie
Sprawdź wszystkie nasze kompleksy