BLOG

Wycieczki Bułgaria – Miejsca warte odkrycia podczas wakacji w Bułgarii

13/02/2022

Kiedy mówią Bułgaria, jaka jest pierwsza rzecz, która przychodzi wam na myśl? Najprawdopodobniej Sofia, potem może Morze Czarne i to chyba tyle. Nawet najbardziej podróżujący z nas może nigdy nie odwiedził głębi tego małego kraju na Bałkanach, nie mówiąc już o jego ukrytych skarbach. Bułgaria ma niesamowitą i różnorodną przyrodę, małe wioski, w których czas zatrzymał się sto lat temu, oraz miejsca bogate w dziedzictwo kulturowe i historyczne. W tym kraju jest o wiele więcej, niż na pierwszy rzut oka . Oto najlepsze miejsca do odwiedzenia w Bułgarii, dzięki czemu naprawdę możesz poznać ten wspaniały kraj.

1. Sofia

Na pierwszy rzut oka największe miasto Bułgarii wydaje się po prostu kolejną ruchliwą i nowoczesną stolicą, ale są jeszcze warstwy historii, które wciąż są odkrywane. Ostatnie odkrycie miało miejsce w latach 2010-2012, kiedy podczas prac wykopaliskowych jednej ze

stacji metra odkryto całą część starożytnego miasta Serdica. Niektóre z najbardziej znanych atrakcji w mieście to Katedra Aleksandra Newskiego, Kościół Świętej Zofii z podziemnym muzeum i nekropolią, IV-wieczny Kościół św. Jerzego oraz wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Kościół Boyana. Dla miłośników muzeów Sofia jest siedzibą Narodowego Muzeum Historycznego, w którym można zobaczyć jedne z najsłynniejszych starożytnych skarbów złota na świecie, Narodowego Muzeum Historii Naturalnej, Narodowego Muzeum Archeologicznego, Narodowej Galerii Sztuki, która mieści się w dawny pałac królewski, oraz Muzeum Sztuki Socjalistycznej. Miłośnicy przyrody również nie będą zawiedzeni, ponieważ Sofia znajduje się u podnóża góry Witosza, gdzie można uprawiać turystykę pieszą i jeździć na nartach. Znajdziesz wszystko, od ekscytującego życia nocnego i po kameralne klimatyczne knajpki, niedrogie noclegi, urocze brukowane uliczki.

 

2. Wielkie Tyrnowo

Jedno z najlepszych miejsc do odwiedzenia w całej Europie?, Veliko Tarnovo wyróżnia się niezwykłym pięknem. Rzeka Yantra wije się przez Wielkie Tyrnowo, tworząc malowniczą scenerię dla tego historycznego miasta na północy Bułgarii. Domy w stylu odrodzenia narodowego przylegają do wzgórz, dzięki czemu łatwo zakochać się w tym zachęcającym

mieście. Mniej znanym faktem jest to, że miasto było stolicą Bułgarii od XII do XIV wieku, w okresie rozkwitu Drugiego Cesarstwa Bułgarskiego. Będąc w Wielkim Tyrnowie, odwiedź Carewec – fortecę z murami obronnymi, zamek królewski i kościół na szczycie wzgórza. Cofnij się w czasie, spacerując brukowaną ulicą Gurko i kupuj ręcznie robione pamiątki w Samovodska Charshia. Aby zobaczyć najbardziej niesamowite 360-stopniowe widoki na miasto, udaj się do pomnika Asenevtsi. Powinieneś także spróbować odwiedzić galerię sztuki, gdy tam jesteś.

3. Arbanasi

Arbanasi to bardzo mała wioska położona na wzgórzu około 5 kilometrów od Wielkiego Tyrnowa. Oprócz niesamowitych widoków na Wielkie Tyrnowo i Carewec, Arbanasi oferuje

urocze brukowane uliczki i stare domy otoczone wysokimi kamiennymi płotami w stylu odrodzenia narodowego. Arbanasi jest jednym z najpopularniejszych miejsc w Bułgarii wśród mieszkańców. W tej małej wiosce jest wiele hoteli i restauracji. Jedną z najlepszych atrakcji jest cerkiew Narodzenia Pańskiego. Ma piękne freski z XVI i XVII wieku. Możesz także odwiedzić jeden z typowych domów w stylu odrodzenia narodowego – Dom Konstantsalieva – i dowiedzieć się, jak żyli ludzie w tamtych czasach.

4. Płowdiw

Jedno z najstarszych miast w Europie i jedno z najlepszych miast do odwiedzenia w Bułgarii, Płowdiw zaskakuje odwiedzających swoją różnorodnością. Położony w południowej Bułgarii Płowdiw przypomina skansen historii Bułgarii. Płowdiw był kiedyś jednym z głównych miast Cesarstwa Rzymskiego. Dziś można odwiedzić rzymski amfiteatr, który nadal

funkcjonuje jako teatr na świeżym powietrzu, rzymski stadion, Forum Romanum i

Rezydencję Eirene.

Dostaniesz zupełnie inny klimat od Starego Miasta, które ma brukowane uliczki i kolorowe domy Odrodzenia Narodowego, z których większość została przekształcona w muzea. Aby podziwiać piękne widoki na miasto, wejdź na jedno z siedmiu wzgórz, na których je zbudowano. Starożytny Płowdiw znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

5. Ruse

Ruse to miasto o najbardziej arystokratycznym wyglądzie w Bułgarii. Położone nad Dunajem,

było głównym ośrodkiem gospodarczym podczas Odrodzenia Narodowego (XVIII – XIX w.) i po wyzwoleniu kraju w 1878 r. Ruse było bramą dla wszystkich wpływów architektonicznych i kulturowych z Europy Środkowej. Dziś miasto szczyci się piękną architekturą w stylu barokowym i neoklasycznym. Możesz wybrać się na wycieczkę łodzią po Dunaju lub po prostu spacerować wzdłuż rzeki. Jeśli zostaniesz dłużej w Ruse, możesz wybrać się na jednodniową wycieczkę do wykutych w skale kościołów w Iwanowie, gdzie zobaczysz kompleks kościołów, kaplic i klasztorów, które zdobyły uznanie UNESCO.

6. Warna

Warna, jedno z najpopularniejszych letnich miejsc w kraju, często nazywana jest morską stolicą Bułgarii. Latem staje się tętniącym życiem miastem z wieloma atrakcjami i festiwalami, które zapewniają rozrywkę gościom miasta. Jest międzynarodowy konkurs

baletowy, festiwal jazzowy, festiwal folklorystyczny i festiwal muzyczny, żeby wymienić tylko kilka. Jednym z najpiękniejszych miejsc w mieście jest Ogród Morski – miejscowi uwielbiają tam spacerować. Kiedy masz już dość złotych piaszczystych plaż, morza i słońca, możesz odwiedzić Narodowe Muzeum Morskie, Muzeum Archeologiczne lub Delfinarium w Warnie.

7. Pobiti Kamani (Pustynia kamienna)

Pobiti Kamani to naturalne zjawisko około 20 kilometrów na zachód od Warny – idealne na

jednodniową wycieczkę, jeśli zatrzymujesz się w Warnie. To jedyna pustynia w Bułgarii, która składa się z wydm i formacji skalnych, a także jest domem dla różnorodnej flory i fauny. Istnieje wiele teorii na temat pochodzenia tych kamiennych kolumn, które osiągają do 7 metrów wysokości, ale żadna z nich nie została udowodniona. Te kolumny są puste i wyglądają tak, jakby ugrzęzły w piasku. Na Kamienną Pustynię najlepiej dojechać samochodem, w pobliżu znajduje się parking.

8. Nesebyr

Nesebyr to jedno z najpiękniejszych miejsc na wybrzeżu Morza Czarnego. Stare Miasto ma malownicze położenie na małym półwyspie wystającym w morzu. Idąc w kierunk

u Starego Miasta miniesz jeden z ostatnich wiatraków w Bułgarii. Odwiedź stare kościoły w Nesebyrze i przejdź się wzdłuż fortyfikacji trackich. Spaceruj brukowanymi uliczkami wyłożonymi XIX-

wiecznymi drewnianymi domami. Nesebyr jest jak skansen, który swoim zwiedzającym ukazuje 3000 lat historii. Starożytne miasto jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i latem jest dość tłoczne.

9. Sozopol

Sozopol to kolejna perełka miejsca na wybrzeżu Morza Czarnego. Co roku we wrześniu

odbywa się jeden z największych w kraju festiwali sztuki, a Stare Miasto jest popularnym celem podróży wśród artystycznych turystów. Kolorowe łodzie rybackie i skaliste brzegi uzupełniają XIX-wieczne drewniane domy i plaże ze złotym piaskiem. Nowe Miasto jest popularnym letniskiem.

10. Kaliakra

Zjedź z utartych szlaków w Bułgarii i odwiedź przylądek Kaliakra na surowym półn

ocnym wybrzeżu Morza Czarnego. Posłuchaj fal uderzających w pionowe klify lub spaceruj po pozostałościach średniowiecznej fortecy i podziwiaj wspaniałe widoki. Legenda głosi, że

40 dziewcząt z pobliskiej wsi skoczyło z krawędzi urwiska ze związanymi włosami. Woleli umrzeć, niż zostać schwytani przez Turków, którzy najeżdżali Bułgarię w XIV wieku.

11. Bałczik

Bałczik to małe miasteczko w pobliżu północnej części wybrzeża Morza Czarnego. Jest

popularny wśród lokalnych turystów, ale zdecydowanie warto go odwiedzić. Piękna plaża, ogrody botaniczne i pałac to jedne z obowiązkowych miejsc w Bałcziku. Pałac Bałczik został zbudowany jako letnia rezydencja rumuńskiej królowej Marii z Edynburga.

12. Koprywsztica

To małe miasteczko, którego nazwa jest prawie niewymawialna, od czasów Odrodzenia Narodowego (XVIII-XIX w.) jest jednym z najważniejszych miejsc historycznych w Bułgarii.

Otoczona pięknymi górami Koprivshtitsa jest uroczym miejscem, które wciąż zachowuje ducha rewolucyjnej Bułgarii i powstania kwietniowego z 1876 roku. Przed wizytą w Koprivshtitsa spróbuj poczytać nieco więcej o historii Bułgarii, aby zrozumieć jej znaczenie. Raz na cztery lata w Koprivshtitsa odbywa się największy autentyczny festiwal folklorystyczny w kraju.

13. Kazanłyk i grób Kazanlak

Najbardziej znaną atrakcją Kazanłyka jest Grobowiec Traków. Przepiękne freski w grobowcu pochodzą z IV wieku p.n.e. i są jednym z arcydzieł kultury trackiej (V w. p.n.e. – I w. n.e.). Jednak zwiedzający nie mogą przebywać w prawdziwym grobowcu, ale w pełnowymiarowej

replice. Grób tracki jest jednym z dziesięciu obiektów światowego dziedzictwa UNESCO w Bułgarii. Najlepszą porą na zwiedzanie miasta jest pierwszy tydzień czerwca, kiedy odbywa się słynny Festiwal Róż. Odwiedzając Kazanlak, nie przegap Muzeum Róż, aby dowiedzieć się wszystkiego o produkcji olejku różanego w Bułgarii.

14. Etara

Etara to skansen położony w pobliżu Gabrowa w północnej Bułgarii. Istnieją różne warsztaty, w których można zobaczyć, jak praktykowano tradycyjne rzemiosło w XVIII – XIX wieku. Etara to urocze miejsce do odwiedzenia podczas jednodniowej wycieczki z Wielkiego Tyrnowa lub Gabrowa.

15. Tryavna

Tryavna jest jednym z najsłodszych miast w Bułgarii. To jedno z tych miejsc z dobrze zachowaną typową architekturą odrodzenia narodowego. Czujesz się tak, jakbyś cofnął się w

czasie, ale zamiast przebywać w jednej z tych wiosek na świeżym powietrzu, jesteś w środku kwitnącego miasta. Tryavna słynie z rękodzieła, dlatego warto odwiedzić Dom Daskałowa, aby podziwiać rzeźbione w drewnie elementy sufitowe i posłuchać opowieści o tym, jak uczeń snycerza pokonał swojego mistrza w konkursie na najpiękniejszą dekorację sufitu.

16. Pliska

Jeśli jesteś maniakiem historii, Pliska powinna znaleźć się na Twojej liście wiader. Pliska była pierwszą stolicą Pierwszego Cesarstwa Bułgarskiego w latach 681 – 893 ne. Dziś niewiele zostało z tego niegdyś wspaniałego miasta, ale ruiny wciąż sprawiają wrażenie niesamowitego miejsca, jakim było. Stanowisko archeologiczne znajduje się kilka kilometrów od nowoczesnego miasta.

17. Veliki Presław

Veliki Preslav był drugą stolicą Bułgarii w tak zwanym Złotym Wieku (893 – 972 n.e.). Jest to okres, kiedy Królestwo Bułgarii było jednym z najpotężniejszych krajów Europy, co

doprowadziło do rozkwitu kulturalnego. Ruiny Presławia są tylko niejasnym przypomnieniem, jak ważne było to miejsce w ostatnim stuleciu wczesnego średniowiecza. Będąc w Velikim Presławiu, warto również zatrzymać się przy miejscowym muzeum archeologicznym. Wizytę w Velikim Preslav najlepiej połączyć z wizytą w Pliskach.

18. Skały i twierdza Belogradchik

Skały Belogradchik są jednym z cudów natury w Bułgarii. Te czerwonawe rzeźby skalne w dziwnych formach i kształtach znajdują się w północno-zachodniej Bułgarii. Większość z nich przypomina zwierzęta lub ludzi, a o różnych postaciach krąży wiele legend. Skały oferują naturalną obronę słynnej twierdzy Belogradchik, znanej również jako Kaleto. Skały Belogradchik znajdują się na wstępnej liście światowego dziedzictwa UNESCO.

19. Smolan i Śnieżanka

Jeśli kochasz góry i zapierające dech w piersiach widoki, powinieneś odwiedzić Smolan. Położony wysoko w Rodopach w południowej Bułgarii, Smolan jest jednym z najlepszych

miejsc do uprawiania sportów zimowych w kraju. Latem będziesz cieszyć się nieskazitelną naturą. Wjedź wyciągiem krzesełkowym na szczyt Śnieżka i wejdź na wieżę telewizyjną. Zostaniesz nagrodzony niesamowitym 360-stopniowym widokiem na Rodopy. Mówią, że w pogodny dzień można nawet zobaczyć Morze Śródziemne, ale może to być kolejna miejska legenda.

20. Złatograd

Zlatograd to małe miasteczko ukryte w najbardziej wysuniętej na południe części Rodopów na granicy z Grecją. Stare Miasto jest absolutnie urzekające swoimi białymi domami ozdobionymi wykuszami i okrągłymi kominami. Jednak dopiero w 2001 roku Stare Miasto zostało odrestaurowane i przywrócone do życia jako zespół etnograficzny.

21. Wąwóz Trigrad i Jaskinia Diabelskiego Gardła

Wąwóz Trigrad to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miejsc w Bułgarii. 7-kilometrowy kanion przecięty rzeką Trigrad znajduje się w południowej Bułgarii w Rodopach. Wciśnięta

między rzekę z jednej strony a pionowe klify z drugiej, jedyna droga wąwozu łączy Trigrad z najbliższym miastem Devin. U stóp największego klifu wąwozu znajduje się najpopularniejszy cel turystyczny w okolicy, Diabelskie Gardło. Tutaj rzeka wpada do jaskini, tworząc spektakularny 42-metrowy podziemny wodospad.

22. Klasztor Riła

Klasztor św. Iwana z Riły jest prawdopodobnie najbardziej charakterystycznym miejscem w

Bułgarii i jedną z najlepszych jednodniowych wycieczek z Sofii . Mało kto nie będzie w stanie rozpoznać łuków klasztoru w czarno-białe pasy, fasady w biało-czerwone pasy i starej kamiennej wieży. Klasztor jest pięknie ozdobiony freskami i jest doskonałym przykładem kunsztu odrodzenia narodowego. Najstarszym budynkiem na tym terenie jest Wieża Hrelja i pochodzi z początku XIV wieku. Klasztor Riła odegrał ważną rolę podczas bułgarskiego odrodzenia narodowego. Nic dziwnego, że klasztor został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Klasztor jest ukryty w górach Riła w południowo-zachodniej Bułgarii i został założony w X wieku przez pustelnika Iwana z Riły.

23. Siedem jezior Riła

Położony w północno-zachodniej części Gór Riła, Siedem Jezior Riła to naturalny obszar oszałamiająco piękna. Wędrówka nad jeziora odkrywa niesamowite widoki na surowe

szczyty górskie. Siedem jezior Rila to grupa jezior lodowcowych, a miejscowi nadali im nazwy inspirowane głównie ich formą: Oko, Nerka, Łza, Bliźniak, Koniczyna, Rybie Jezioro i Dolne Jezioro. Jeziora znajdują się w Parku Narodowym Riła, największym parku narodowym Bułgarii.

24. Piramidy Stob

Piramidy Stob to kolejny z niesamowitych fenomenów przyrody w Bułgarii. Jeśli wierzyć

legendzie, to tak naprawdę są to zamienieni w kamień goście weselni. Rzeczywistość jest jednak nieco inna, ponieważ piramidy ziemne powstały w wyniku wietrzenia i erozji. Piramidy mają około 10-12 metrów wysokości i mają różne kształty, niektóre są stożkowe, a inne przypominają grzyby. Znajdują się one w pobliżu wsi Stob w zachodniej części Gór Riła.

25. Melnik

Położone na tle dramatycznego krajobrazu gór z piaskowca, Melnik jest oficjalnie najmniejszym miastem w Bułgarii i być może najbardziej uroczym. Będąc w Melniku,

odwiedź Dom Kordopulowa – to największy zachowany dom Odrodzenia Narodowego. Został zbudowany w 1754 roku dla bogatego greckiego kupca i posiada zaplecze do produkcji i przechowywania wina. Melnik faktycznie słynie z wina, więc nie wyjeżdżaj tam bez spróbowania specjalnego wina produkowanego tylko w tym regionie. Aby uzyskać najlepsze widoki na piramidy piaskowe w Melniku, wejdź na płaskowyż św. Mikołaja.

Jak zwiedzić Bułgarię? Na pewno najłatwiej własnym samochodem, jeżeli nie macie takiej możliwości możecie wybrać pociąg, wypożyczyć auto https://www.bulgariaokiemtubylca.pl/wynajem-samochodu

Lub wybrać się na wycieczkę fakultatywną razem z nami 🙂

https://www.bulgariaokiemtubylca.pl/wycieczkifakultatywne

Podobne artykuły

Zobacz nasze kompleksy wakacyjne na wynajem w Bułgarii

Komfortowe apartamenty i nieruchomości w Bułgarii,  znajdujące się w świetnej lokalizacji oraz wyposażone w dodatkowe atrakcje (widok na morze, basen, pole golfowe) sprawią, że na pewno wakacje będą udane!

poprzednie zdjęcie
następne zdjęcie
Sprawdź wszystkie nasze kompleksy